Firma transportowa – biznesplan

Przed założeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej warto zastanowić się nad tym co tak naprawdę chcielibyśmy robić. Gdy już podejmiemy ostateczną decyzję i jesteśmy jej pewni możemy przystąpić do przygotowania rzeczy najważniejszej czyli biznesplanu. Jeśli zdecydujemy, że nasza firma będzie firmą transportową, wówczas przy układaniu biznes planu trzeba wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki, które będą wpływać na rozwój firmy.

Eksport Grecja
http://www.transportgrecja.pl/
Profesjonalny spedytor z wieloletnim doświadczeniem.
Transport ciężarowy pomiędzy Polską a Grecją.

Po co w zasadzie tworzy się taki dokument ? Odpowiedz jest prosta, robi się to po to by móc odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania związane z planowaną działalnością gospodarczą i by zobaczyć, czy jej powstanie na lokalnym rynku ma szansę przynieść nam jakiekolwiek korzyści. Przede wszystkim należy sprawdzić jak wygląda rynek konkurencji na najbliższym obszarze, z kim przyjdzie nam konkurować i w przypadku dużej ilości konkurencji co nasze przedsiębiorstwo może zaoferować by wyróżnić się na tle innych.

Należy zapoznać się ze stawkami jakie proponują konkurencji by móc na tej podstawie ustalić własne w miarę konkurencyjne ceny. Kolejnym pytaniem, na które warto jest znaleźć odpowiedz to co czym możemy wyróżnić się na tle innych firm, które oferują podobny do naszego produkt ? W przypadku gdy jest to firma transportowa to może być na przykład zorientowanie się, czy dana firma zajmuje się tylko transportem osób czy oferuje coś jeszcze innego. Jeśli jej głównym zadaniem jest przewóz osób, to w swojej ofercie warto wprowadzić także taką usługę jak przeprowadzki.

Ważną kwestią jest także znalezienie rozwiązania jak dotrzeć do klienta. Czy będzie to reklama w lokalnych gazetach czy radiu, czy w formie tradycyjnych ulotkach a może lepiej zdecydować się na reklamę w Internecie by móc dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów ? Te z pozoru proste pytania, a raczej odpowiedzi, których udzielimy pozwolą nam nakreślić kierunek działania jaki należy podjąć. Gdy mamy już gotową część biznesplanu związaną z zapoznaniem się z lokalnym rynkiem wówczas warto odpowiedzieć sobie na pytanie skąd uzyskamy środki na zakup floty i innych niezbędnych sprzętów. Jeśli nie posiadamy gotówki można starać się o kredyt na rozwój firmy lub o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Warto zadać sobie pytanie czy planujemy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą czy może jednak zdecydujemy się na zatrudnienie pracowników na takich stanowiskach jak kierowca czy księgowa. Wszystko zależy tak naprawdę od tego na jaki profil działalności i usługi się ostatecznie zdecydujemy. Warto także wyliczyć sobie mniej więcej jak będą wyglądać miesięczne koszta prowadzenia takiej działalności. To nie tylko pensje, podatki, opłaty związane z ZUS-em ale także koszta poniesione na eksploatację aut, ich naprawy, koszt paliwa, opłaty za autostrady jeśli będziemy poruszać się po Polsce lub zagranicy. Gdy już będziemy mieć jasny obraz tego jakie może być zestawienie przewidywanych kosztów i zysków możemy podjąć ostateczną decyzję o założeniu działalności i rozpoczęciu zarządzania firmą transportową.