historia druku 3D

Redakcja - 2023-12-21 06:21 | Czas czytania: 1:66 | Odsłon: 220

Historia druku 3D sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Pomimo tego, drukarki 3D są wykorzystywane w komercyjnych przedsięwzięciach dopiero od kliku lat. Jest to związane z wygaśnięciem okresu patentowego, który skutecznie uniemożliwiał korzystanie z tej technologii do celów komercyjnych. Obecnie za pomocą tworzy się zarówno gadżety służące celom rozrywkowym, jak i elementy wykorzystywane np. w branży medycznej lub technicznej.

historia druku 3D

Jedną z technik wykorzystywanych podczas drukowania metodą 3D jest FDM, czyli Fused Deposition Modeling. Podczas drukowania w ten sposób, termoplastyczny materiał zostaje wyciśnięty przez dyszę tak, aby poszczególne warstwy tworzywa układały się w spójną, przestrzenną konstrukcję. Warto wspomnieć, że drukarki wykorzystujące technologię FDM, należą do tych z niskobudżetowych, dzięki czemu zyskują coraz większą popularność. W urządzeniach tego typu używane są filamenty (czyli materiały do drukowania które można swobodnie kupować w sklepach internetowych) mające różne właściwości, grubości i kolory.

Miłośnicy ekologii, mający na uwadze dobro środowiska, powinni zainteresować się PLA, filamentem, produkowanym z naturalnych składników, takich jak trzcina cukrowa, czy skrobia kukurydziana. Ze względu na ten fakt, PLA nazywany jest często "zielonym plastikiem." Podczas jego produkcji, w przeciwieństwie do innych tworzyw sztucznych, nie powstają toksyczne opary, które uniemożliwiałyby przebywanie ludzi, w pomieszczeniu, w którym odbywa się drukowanie. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu przestrzeń, w której umieszczone są drukarki, powinna być wentylowana. PLA jest filamentem biodegradowalnym, ze względu na składniki używane do jego produkcji. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w tym przypadku chodzi o to, że materiał "kiedyś się rozłoży." Szybciej, niż inne filament sklep, ale nie zniknie nagle w momencie, kiedy zdecydujemy się go wyrzucić. PLA charakteryzuje się stosunkowo dużą wytrzymałością, możliwością odkształcania pod wpływem wysokich temperatur, brakiem rozpuszczalności i niską (180-220°C) temperaturą druku.

ABS to kopolimer termoplastyczny, który swoją popularność zawdzięcza trwałości, którą można uzyskać stosunkowo niskim kosztem. Główną jego wadą jest duża kurczliwość materiału. Z tego względu, konieczna jest wysoka temperatura wytwarzania (240-260°C) oraz podgrzewany stół roboczy, na którym panuje temperatura 80-110°C. Aby ułatwić proces druku, podczas którego wykorzystywany jest ten rodzaj filamentu, bardzo często stosuje się zabudowaną komorę roboczą, która pozwala na utrzymanie stałej, wysokiej temperatury. ABS charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywany jest do produkowania części ruchomych. Jest rozpuszczalny w acetonie. W porównaniu do PLA odznacza się większą elastycznością i odpornością na wysokie temperatury. Ceny są nieznaczne i bez problemu można taki filament sklep.

Dla niektórych zaskoczeniem może być informacja, że do filamentów należy również...nylon. Ten sam, z którego produkowane są np. żyłki wędkarskie. Ten poliamid, będący popularnym polimerem syntetycznym, znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jeżeli chodzi o druk 3D, to najczęściej wykorzystuje się go do produkowania elementów, które narażone są na duże obciążenia mechaniczne, takich jak np. łożyska. Sam polimer jest lekki, elastyczny, odporny na ścieranie i nierozpuszczalny. Ponadto, charakteryzuje go również dobra jakość zewnętrznej powierzchni wydruku. Podczas drukowania, nylon wydziela szkodliwe opary. Jest również filament sklep o umiarkowanej trudności użytkowania. Aby wydruki spełniały nasze oczekiwania, konieczne jest dobranie odpowiednich parametrów.