Kierowca zawodowy

Obecnie w Polsce można wyróżnić około 200 różnych zawodów regulowanych ustawą. Stojak na rowery. Wśród nich można wyróżnić między innymi zawód kierowcy zawodowego. To bardzo ciężka, często także fizyczna praca. Wśród zawodowych kierowców także możemy rozróżnić kilka typów. Jednym z nich może być na przykład kierowca, który posiada prawo jazdy kategorii B i zajmuje się pracą taksówkarza.

Przewóz osób jest niezwykle popularny w dzisiejszych czasach a poza korporacjami taxi możemy wyróżnić także wiele innych firm zajmujących się przewozem ludzi, które z reguły są w stanie zaoferować dużo lepsze warunki finansowe dla klientów a wiąże się to z tym, iż pracownicy takich firm z reguły nie posiadają licencji taksówkarza i nie mogą być zatrudnieni w typowej korporacji. Wśród kierowców znajdziemy także osoby, które poruszają się większymi niż osobowe auta, posiadają więc większe uprawnienia.

Mogą to być kierowcy dużych samochodów dostawczych, które przewożą towar, mogą to być kierowcy, którzy pracują dla przedsiębiorstw oferujących pomoc w przeprowadzkach czy relokacjach biur czy mieszkań. W końcu wśród kierowców możemy rozróżnić także kierowców TIR-ów, którzy w dużej mierze podróżują na terenie całej Europy czy nawet świata. Każdy z tych rodzajów pracy wymaga od danego kierowcy posiadania konkretnych uprawnień i umiejętności. Warto pamiętać , że o charakterze pracy danego kierowcy decyduje przede wszystkim wielkość pojazdu jaki ma do dyspozycji oraz trasa, którą musi przebyć w określonym czasie. Mniejsze samochody ciężarowe zaliczane do lekkich, wykorzystywane są głównie w transporcie krajowym , te większe przeważnie w transporcie międzynarodowym.

Praca ta z pewnością nie należy do łatwych. Nie dość, że kierowca spędza poza domem często większą część miesiąca a kabina TIR-a staje się niemal jego drugim domem to codziennie spędza długie godziny za kółkiem, co jest też oczywiście regulowane przez odpowiednie ustawy i właściciele danych firm transportowych przestrzegają tych przepisów, ponieważ zaniechanie tego obowiązku mogłoby się wiązać z nałożeniem na taką firmę wysokich grzywien a do tego mogłyby zostać cofnięte wcześniej nadane uprawnienia. Dodatkowo praca takiego kierowcy, szczególnie kierowcy TIR-a , który porusza się na trasach międzynarodowych narażona jest na niebezpieczeństwo kradzieży czy napadu. Zdarzały się głośne przypadki takich sytuacji. Nie zniechęca to jednak potencjalnych zainteresowanych pracowników to zaprzestania wykonywania tego zawodu.

Firma transportowa to miejsce, gdzie zapotrzebowanie na dobrych, doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców była, jest i będzie chyba zawsze. Zarobki kierowców zawodowych różnią się od siebie i nie są jednolite, tak samo jak nie jednolita jest ich praca. Wysokość pensji uzależniona jest między innymi od charakteru wykonywanej przez danego kierowcę pracy, długości tras i ilości kursów. Można jednak stwierdzić, że zarobki są dobre choć wiąże się to z częstą nieobecnością w domu i pracą, która do najprostszych nie należy.