Montaż podłogi drewnianej

Montaż podłogi

Podłoga drewniana to świetna alternatywa dla tradycyjnej podłogi. Jest łatwa w utrzymaniu i może być stosowana w wielu pomieszczeniach. Podłoga drewniana jest także łatwa do samodzielnego zamontowania. Szeroki wybór takich podłóg można znaleźć w ofercie sklepu Vip Parkiet z Warszawy. Poniższy artykuł szczegółowo opisuje proces montażu podłogi drewnianej.

1. Wymierz swój pokój i zdecyduj, ile materiału potrzebujesz. Kup odpowiednią długość desek podłogowych lub paneli podłogowych w sklepie budowlanym. Pamiętaj, aby kupić nieco więcej niż jest to konieczne – lepiej jest mieć zapas niż brakować materiału podczas pracy.

2. Odkurz i oczyścić podłogę, na której będzie instalowana nowa podłoga. Upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie gładka i pozbawiona pyłu lub brudu. W przeciwnym razie możliwe jest, że nowa podłoga będzie się źle trzymać i może pęknąć.

3. Wyczyść cały obszar, w którym planujesz ułożyć podłogę drewnianą. Usuń wszelkie kurze, pył lub brud za pomocą odkurzacza lub szczotki. Unikaj rozpryskiwania wody na powierzchni, aby uniknąć późniejszych problemów z grzybami.

4. Zdecyduj, jakie deski podłogowe będziesz potrzebował do układania podłogi. Jeśli chcesz układać deski o szerokości 6 cali (15 cm), musisz kupić te o długości 8 cali (20 cm) lub więcej. Podłogi drewniane są często układane w dwóch kierunkach, tak aby tworzyły kratkę. Kiedy układasz deski w jednym kierunku, musisz je przyciąć do długości potrzebnej do uzupełnienia całej powierzchni.

5. Przygotuj podłoże, na którym będzie układana podłoga. Upewnij się, że powierzchnia jest równa i sucha oraz wolna od pyłu i brudu. Jeśli nie jest równa, możesz użyć maszynki do szlifowania lub zespołu szlifierko-polerskiego, aby to poprawić. W przypadku większych nierówności, użyj masy samopoziomującej się.

6. Zaplanuj swoje rozłożenie tak, aby deski zostały wyprowadzone poza pomieszczenie równomiernie. Pamiętaj, żeby zostawić ok. 10 cm od ściany dla przestrzeni montażowej i dodatkowego kawałka na cięcie pod koniec.

7. Rozprowadź klej do podłogi na całej powierzchni, używając wałka lub pacy. Upewnij się, że klej jest równomiernie rozprowadzony, ale nie ma zbyt dużo; inaczej możesz mieć problemy z usunięciem nadmiaru.

8. Zrób przerwę w pracy i użyj miotełki, aby usunąć kurz i brud z podłogi.

9. Rozprowadź klej na pierwszej desce podłogowej i umieść ją w miejscu, gdzie chcesz ją zamontować. Aby upewnić się, że deska będzie dobrze przylegała, użyj kawałka drewna lub metalowego wałka, aby ją docisnąć.

10. Następnie rozprowadź klej na drugiej desce i umieść ją obok pierwszej tak, aby szczeliny między nimi były równe. Używaj tych samych narzędzi, aby docisnąć drugą deskę.

11. Kontynuuj rozkładanie kleju i układanie desek aż do momentu, aż cała podłoga będzie gotowa. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać poziom, aby upewnić się, że deski są równo ułożone.

12. Gdy cała podłoga będzie już gotowa, pozostaw ją do wyschnięcia na około 12 godzin.